Meme reddi nedir, nasıl başa çıkılır?

En son güncellendiği tarih: 1 Ağu 2019


Temelde bebeğin anne memesini emmeyi reddetmesine ‘meme reddi’ denir. Ancak bebeğinizin siz her emzirmeye çalıştığınızda meme emeyi reddetmesi, uzun saatler aç kalarak sadece çok acıktığında emmesi ‘meme reddi’ değildir. Bebeğinizin doğar doğmaz anne sütü için meme emmeye başlaması beklenir. Ancak nadiren de olsa yenidoğan bir bebek meme emmek istemeyebilir ve bunun bir çok nedeni olabilir. Örneğin annenin stresli ve telaşlı bir biçimde emzirmeye çalışması bebeği etkileyebilir. Bebekler panik bir memeden emzirilmek istemezler, güvene ihtiyaç duyarlar. Yine annenin ruhsal durumu, sinirli veya stresli olması da bebeği etkileyecektir. Bu mutsuz ve huzursuz ruhsal durum bebek tarafından taklit edilebilir.

  • Öncelikle meme reddi yaşayan bebeğinizin ağız içi anatomik gelişimini doktorunuz ile kontrol ederek meme emmek için önünde bir engel olup olmadığını anlamakla başlamalısınız.

  • Doğru emzirme teknikleri ile ilgili temel bir eğitim almalıdır. Yanlış tekniklerle bebeğinizi emzirmeye çalışmak meme reddine neden olabilir.

  • Anne pes etmeden bebeği ile sık sık ten teması kurarak güven hormonu olan oksitosin hormonunun salgılanması için çaba sarfetmelidir.

  • Bu süreçte şarkılarla, danslarla bebeğinizi eğlendirerek ve onu rahatlatacak masajlarla yakınlığınızı artırarak onun güvenini kazanabilirsiniz ve göğsünüzde panik olmadan emmeyi denemesini sağlayabilirsiniz.

66 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör